Manufaktura Terrazzo - posadzki lastryko we włoskim stylu

Weneckie lastryko to jedno z najbardziej eleganckich i ponadczasowych wykończeń podłogowych, doceniane na całym świecie.
Te elitarne posadzki nawiązują do estetyki oryginalnych okładzin "terrazzo veneziana"- podłóg zdobiacych kamienice XV wiecznych kupców weneckich.
Były, a tak naprawdę sa do tej pory (mimo tylu stuleci od wykonannia)symbolem wyrafinowania i elegancji, nadając wnętrzom aurę królewskiego luksusu i splendoru.

Realizując prace lastrykarskie jako Manufaktura Terrazzo staram się nawiązywac do estetyki weneckiego renesanu i łączę wykorzystanie najnowszych dostępnych materiałów oraz technologii z tradycyjnym sposobem montażu posadzki terrazzo.
Technologię wylania lastryko dobieram do indywidualnych zaleceń klienta i istotnych cech powierzchni, powierzonej do wykonania posadzki.
Odnawiam stare posadzki oraz wylewam nowe lastryka, które wyglądają jak klasyczne podłogi terrazzo.
Wszystkie prace wykonuję własnymi rękami, nie zatrudniam, i nie wynajmuję osób trzecich do realizacji zleceń.

Ściany i posadzki
Terrazzo
Zadzwoń 731 813 424

Manufaktura terrazzo stara się ożywić słynne weneckie lastryko we współczesnym wydaniu.
Terrazzo, to charakterystyczny wygląd, natychmiastowo rozpoznawalny styl nawiązujący do starożytnych tradycji kamieniarstwa.

ściany lastryko

Podłogi lastryko. Co w nich takiego wspaniałego?

Będąc właścicielem domu chcesz w nim zainstalować najbardziej stylowe i trwałe materiały.
Lastryko betonowe jako wykończenie ścian i podłóg wprowadzą do wnętrza odrobinę oryginalności, oraz surowej ascezy jeśli użyjesz barw ziemistych lub południowego słońca dzięki ciepłym, ceglanym pastelom.
Uzyskane w ten sposób kolory, wzory i struktury utworzą odpowiednie tło do wyeksponowania ciekawych detali wyposażenia domu czy też zupełnie zwykłych mebli.

Najlepsze w lastryko jest to, że przetrwa lata, jest jednym z najtrwalszych istniejących materiałów podłogowych, a dodatkowo jest niezwykle ekskluzywny.
Emanuje bogactwem i luksusem, czyniąc go szalenie atrakcyjnym.

wysiane lastryko - terrazzo seminato
Lastryko w mieszkaniu. Posadzka w kolorze ceglanym

Główne zalety podłóg z lastryko

  • Podniesienie estetyki wnętrza
  • Intrygujący wygląd
  • Wytrzymałość na zużycie

Lastryko to świetny materiał na podłogi z wielu różnych powodów. Chciałbym tylko podkreślić trzy najważniejsze powody. Po pierwsze, estetyczny wygląd w różnych wariantach kolorystycznych i wzorach.
Po drugie, lastryko jest łatwe do czyszczenia - wystarczy zamieść lub zmyć mopem, by cieszyć się nim przez lata Jest także odporne na pleśnie i grzyby oraz inne drobnoustroje, dzięki zasadowemu odczynowi nie musisz się martwić o żadne z tych niedogodności.
Po trzecie, ten materiał jest niesamowicie wytrzymały niezależnie od natężenia ruchu

Jedyna słabość terrazzo- koszt podłogi

Koszty materiałów posadzkowych na lastryko będą się znacznie różnić w zależności od rodzaju planowanego do użycia kruszywa. Grysy potocznie zwane "białą marianną" są stosunkowo tanie, jednak jest to kruszywo pospolite w wyglądzie, o wielu odcieniach kolorystycznych od bieli przez krem, róż aż po szarości.
Kruszywa zagraniczne w czystej, selekcjonowanej barwie są już droższe, czasami ich cena dochodzi do 5/7 złotych za kilogram. Tak więc budując podłogi z materiałów importowanych i używając np. włoskie grysy marmurowe, wylanie lastryko będzie dość kosztowne.

Pomijając materiały z importu mamy w Polsce szeroką gamę kolorystyczna wapieni, granitów, serpentynitów i bazaltów, które również nadają sie jako kruszywo dekoracyjne do podłóg terrazzo.

schody lastryko- odbudowa
www.renowacja-lastryko.pl
Usługi lastrykarskie

Terrazzo zdecydowanie nie jest projektem dla majsterkowiczów!

Tak, instalacja podłogi lastrykowej jest droga i kosztuje wiecej niż 500 czy 800 złotych za metr kwadratowy, ale ponieważ jest to naprawde ciężka i skomplikowana praca, to tylko doświadczony oraz odpowiednio wyposażony instalator może się jej podjać i z sukcesem zakończyć. Nie chodzi tylko o to, aby wiedzieć, jak wymieszać i wylać podłogę, ponieważ proces składa się z kilku ważnych elementów:

  • Przygotowanie podłoża
  • Sporządzenie receptury (właściwa proporcja odpowiednich materiałów)
  • Aplikacja (wylanie terrazzo)
  • Pielęgnacja posadzki
  • Szlif zgrubny i grouting
  • Szlifowanie, honowanie, polerowanie
  • Impregnacja (sealing)

Te składowe mają kluczowe znaczenie dla pomyślnej finalizacji instalacji terrazzo.

Dlaczego lastryko jest dobrym materiałem na podłogi?

Terrazzo - dla ceniących klasykę i ponadczasową elegancję

Moda na posadzki lastryko terrazzo

Współcześnie, lastryko powraca nie tylko jako okładzina podłogowa bądź ścienna, ale także jako motyw zdobniczy. Kiedyś modne były grochy lub pasy, teraz wszystko ma imitować wzór terrazzo.
Motyw mozaiki lastrykowej umieszczany jest na wszelkiego rodzaju przedmiotach, począwszy od artykułów wystroju mieszkań tj. płytki, tapety, tkaniny, meble; po galanterie, garderobę i pościel.

Styl terrazzo jest tak wszechobecny, że odnajdziemy go także jako tekstura zdobiąca koperty, wizytówki, papier i torebki do pakowania prezentów oraz na wielu innych powierzchniach np. tło strony internetowej.

Wzór lastryka na tapecie- elementem zdobiącym wnętrze pokoju
Tapeta "terrazzo" jako element zdobiący wnętrze pokoju

Podłogi z innej epoki

Jako manufaktura terrazzo oferuję Państwu ściany i posadzki dekoracyjne z lastryko.
Okładziny mają nawiązywać do estetyki posadzek starożytnego Rzymu lub barokowej Wenecji

Pierwsze mają być chłodne w odbiorze, kolorystycznie stonowane i przypominać surowo obrobiony blok kamienny.
Drugie powinny pulsować energią barw i kształtów, przyciągać uwagę, ale jednak nie przytłaczać całości pomieszczenia.

Kolorystyka

Szeroka paleta dostępnych kruszyw w wielkości odpowiedniej do budowy posadzek terrazzo alla veneziana, przekłada się na niezwykłą swobodę w tworzeniu kompozycji aranżacyjnej.
Powierzchnia podłogi lastrykowej zapewnia "ciepło i miękkość" każdemu pomieszczeniu, niezależnie od stylu wykonania

Wylane posadzki nie zdominują całości koncepcji przyjętej przy projektowaniu mieszkania, a jedynie podkreślą charakter wnętrz pomieszczeń gdzie będą zainstalowane.
Mogą też być kontrapunktem aranżacyjnym i ciekawą alternatywą dla reszty tradycyjnych powierzchni ścian, podłóg, mebli.

ściany lastryko w łazience
Surowy beton terrazzo połaczony z ciepłem drewna i intensywnym kolorem frontu szafy

Wzory

Piękno tego materiału — bez znaczenia, czy mowimy dosłownie o lastryku, jego abstrakcyjnej ilustracji graficznej czy zdjęciu na fototapecie — polega na tym, że idzie w parze ze wszystkim i przy niczy nie wygląda nieodpowiednio.
Podłoga lub ściana Terrazzo pasuje do każdego mebla, wyposażenia czy przedmiotu, który umieścisz w pokoju.

Podobnie jak wzór graficzny lastryka będzie pasował w każdej prezentacji, broszurze, wizytówce lub układzie strony web.

Jakie cechy posiada wzór terrazzo, że jest tak uniwersalny

  • Różnorodność
  • Asymetria
  • Niedoskonałości
  • Brak ciągłości

Z podobnymi cechami powierzchni materiałów wykończeniowych w budownictwie mamy doczynienia w zasadzie stale.
Tak na szybko wymienić można:

  • tynki np. kornik lub baranek
  • beton polerowany z uwidocznionym kruszywem
  • marmolit
  • beton licowy (exposed concrete), bardzo podobny do kamiennego dywanu
  • drewno z widocznymi słojami

Różnorodność struktury rysunku lastryka i wyżej wymienionych materiałów pozwala na budowę z nich skomplikowanych wzorów wprowadzających geometryczną elegancję i ład, który nie męczy wzroku
W latach dwudziestych minionego wieku wykorzystali ten fakt projektanci wnętrz, tworząc nowy kierunek architektoniczny zwany modernizmem.

Klasyka w nowej odsłonie

nowoczesne podejście do podłogi lastrykowej
Terrazzo w gdyńskiej kamienicy z lat dwudziestych, każde piętro inny wzór

Modernizm w architekturze wprowadził zasadę: "funkcjonalne i powszednie nie musi być nudne i brzydkie".
Nie zagłębiając się zbytnio w filozofię modernizmu, stylem tym rządziła geometria i matematyka, między innymi: "złoty podział" i ciąg Fibonacciego.

Powierzchnie podłóg, ścian, mebli wykończone były na wysoki połysk, elementy metalowe z mosiądzu, aluminium czy stali polerowane były do satynowego wykończenia, wyjątkiem były elementy chromowane.

Dominowały kolory jasne i naturalne, dające dużo przestrzeni i światła. Najczęściej z kontrastowym zestawieniem kolorystycznym, w którym dominował kolor czarny, dający możliwość ukrycia lub wyeksponowania różnych detali.

Koszt wykonania posadzki lastrykowej

Lastrykowa podłoga wenecka należała do najdroższych rozwiązań wykończeniowych w historii światowej architektury, może jedynie podłoga bursztynowej komnaty przewyższała weneckie lastryko kosztami wykonania.

Wiedza jak budować dekoracyjne posadzki terrazzo zamknięta była w cechu rzemieślniczym i przekazywana z pokolenia na pokolenie, nie wychodziła poza klany rodzinne "terrazzierich" (lastrykarzy). Ograniczona w ten sposób podaż, również wpływała na wysokość ceny.

Obecnie dzięki rozwojowi technologicznemu, który ułatwił i skrócił czas najbardziej kosztownego etapu pracy przy nowowylanym podłożu tj. obróbki szlifierskiej, posadzki lastrykowe są dużo bardziej dostępne.

Zanik szkół budowlanych i warsztatów lastrykarskich sprawiły, że niemożliwym jest znaleźć ofertę fachowego rzemieślnika, który podejmie się wylania posadzki terrazzo w cenie niższej niż montaż podłogi ze slabów kamiennych.

Zarówno cena białego cementu, chemicznych dodatków do niego oraz marmurowego materiału, jak i skomplikowana, wieloetapowa praca, wpływają na ekskluzywność i wysoki koszt wykonania posadzki  z lastryka.

Wylewanie lastryko dekoracyjnego w tym podłóg weneckich to coś więcej niż betonowanie czy szpachlowanie. Jest to usługa bardzo profesjonalna i nie można jej przekazać do wykonania zwykłym firmom budowlanym.

instalacja posadzki weneckiej- ilustracja
Etapy prac przy posadzkach- ilustracja

Jak długo trwają prace przy wylaniu lastryka

Instalacja dekoracyjnej posadzki z lastryko nie jest łatwa, wymaga od pracowników wykonujących ją umiejętności manualnych i praktycznej znajomości pierwotnych technik wykonawczych.

Podłogi lastryko szczególnie w wykonaniu dekoracyjnym są zasadniczo rozwiązaniem rzemieślniczym. Wpływa to na koszt i czas realizacji usługi, a każde odstępstwo od reguł rządzących tworzeniem posadzki lastrykowej skutkować może defektami w wykończeniu lica podłogi.

Montaż tego typu podłóg jest długi (trwa blisko miesiąc) i skomplikowany, a czasy utwardzania i suszenia muszą być ściśle przestrzegane Dlatego dyskomfort i irytacja wynikająca z długotrwałej obecności wykonawców i stale powtarzających się operacji technologicznych są zrozumiałe, acz niewskazane.

Kolejność wykonywania prac lastrykarskich

Podbudowa

Etapem wstępnym przy wykonaniu lastryka jest przygotowanie powierzchni. Prace rozpoczynamy od wylania podbudowy, można ją zrobić z gotowych mieszanek cementowych np. workowanego betonu B20.

Jeśli brakuje miejsca na wykonanie podbudowy, należy zastosować cementowo-polimerową warstwę sczepną, która zapewni odpowiednio mocne łączenie nowej posadzki lastriko i starej powierzchni betonu.

Wylanie lastryka

weneckie lastryko sypane
Wysiewanie kruszywa marmurowego

Wylewanie podłogi powinno być wykonane na grubość powiększona o rozmiar, jakie ma największe kruszywo użyte do wykonania posadzki. Nie dotyczy to inkrustacji z dużych kamieni, a jedynie kruszywa do betonowej masy zarobowej. Naddatek pozwala wykonać łatwe szlifowanie płyty lastriko oraz odpowiednią ekspozycję kruszywa na podłodze.

Składniki muszą być dokładnie odważone, szczególnie jeśli wykonujemy posadzką barwioną i robimy to samodzielnie. Odmierzanie materiałów na łopaty lub wiadra mija się z celem, efekt, jaki w ten sposób pracy osiągniemy, będzie nieakceptowalny.

Zgrubne szlifowanie lastryka

Proces szlifowania zgrubnego rozpoczynamy od zastosowania grubych segmentów diamentowych wbudowanych w metalową osnowę. Tarcze metalowe są wystarczająco mocne, by usunąć wszelkie nadlewy, wgniecenia, skazy, plamy lub przebarwienia i przygotowuje podłogę do ostatecznego szlifowania i honowania rys szlifierskich.

W zależności od stanu betonu wstępne szlifowanie zgrubne jest zwykle procesem od trzech do czterech etapów dla każdej z kolejno używanych maszyn.

Jako pierwsza do pracy powinna być uruchomiona szybkoobrotowa szlifierka płaszczyznowa (surface floor grinder), niweluje ona wszelkie uskoki, nierówności podłoża.

Na tak spreparowanej posadzce można uruchomić szlifierkę planetarną, którą uzbrajamy w ściernice diamentowe tej samej gradacji, jaką skoczyliśmy poprzednie szlifowanie. Można też cofnąć się o jedną gradację i szlifowanie planetarne rozpocząć niżej (stosuje się to przy nowowylanych podłogach lastrykowych).

Przechodząc ze ściernic metalowych na diamentowe pady elastyczne, rozpoczynamy etap honowania rys szlifierskich i polerowania posadzki.

Jak zrobić lastryko/ terrazzo
Terrazzo- procesy wykonania

Polerowanie podłoża z betonu lastryko

Pierwszą gradacją polerską w obróbce lastryko betonu jest pad 800, jest to tzw. pół-poler. Jednak wiele firm remontujących klatki nie dochodzi nawet do tego etapu polerowania i zatrzymuje się na gradacji 400. Następnie na tak wyszlifowaną powierzchnie nakłada emulsje nabłyszczającą, co stanowi jedynie substytut polerowania.

Impregnacja

Już podczas procesu polerowania nakładany jest krzemianowy impregnat wzmacniający podłoże, który utwardza i zagęszcza beton.

Jest tzw. sealer (uszczelniacz) i może nim być roztwór zwykłego szkła wodnego. Środek wnikając w strukturę betonu, osadza się w mikroporach i doszczelnia powierzchnie betonu.

Należy jednak pamiętać, że krzemian sodu w przeciwieństwie do krzemianu litu jest trudny do aplikacji i bardzo ciężki do późniejszego spolerowania.

Podłoże dla szkła wodnego winno być dobrze zwilżone, a aplikowane w trzech etapach roztwory stopniowo coraz bardziej stężone.

Odporność na ścieranie to główna zaleta posadzki lastryko

Beton posadzkowy niezależnie czy mówimy o betonach przemysłowych, czy dekoracyjnych, to materiał posiadający wysoką odporność na ścieranie. Jest on stosowany przede wszystkim we wnętrzach o wysokim natężeniu ruchu.

Polerowanie betonu zamyka mikro pory w powierzchni posadzki, co zwiększa jej wytrzymałość na różnego rodzaju defekty oraz wchłanianie brudnej wody.

Uszkodzenia mechaniczne na podłodze lastryko

Posadzka lastryko to niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia materiał, jednak już żywotność szklanych dylatacji do oddzielania poszczególnych pól nie jest nieograniczona; i po latach intensywnego użytkowania pojawiają się w ich miejscu ubytki i innego rodzaju wady.

Niewielkie defekty nie wpływają na estetykę posadzki, jednak należy je jak najszybciej naprawić, by uszkodzenia się nie powiększały.

Renowacja Lastryko

schody lastryko- odbudowa
www.renowacja-lastryko.pl
Usługi lastrykarskie

Naprawa lastryka we własnym zakresie to nie jest łatwe zadanie, któremu może podołać każdy majsterkowicz. Taka naprawa jest możliwa, o ile posiada się niezbędny do jej przeprowadzenia sprzęt.

Jednorodna budowa lastriko pozwala na przeprowadzenie renowacji nawet wiekowych podłóg, niezależnie od stopnia ich zużycia. Właściwie wykonana naprawa zakończona impregnacją daje czystą i łatwą do sprzątania powierzchnię.

Mało odporne posadzki można wzmocnić, stosując szkło wodne (sodowe lub litowe), które wnikając w strukturę betonu, zmienia właściwości fizykochemiczne naprawianej okładziny.

Wynajmując fachowca, trzeba wiedzieć, że cena naprawy lastryko nie zależy jedynie od stanu lastrykowych okładzin, ale także od użytego materiału. Kruszywa używane przez przedwojennych lastrykarzy bardzo często pochodziły z zagranicznych kamieniołomów i w tym momencie takie kamienie mogą być bardzo drogie lub zupełnie niedostępne.

Zobacz jak wygląda tradycyjne wylanie ozdobnej posadzki terrazzo

Film prezentujący montaż posadzki "terrazzo alla veneziana" zamieszczony na YT

Odwiedź mój
Terrazzo Lastryko fanpage
lub
Terrazzo Lastryko GoogleMojaFirma