
Terrazzo odrobina włoskiego stylu. Zalety podłóg lastryko
Czy chciałeś dodać odrobinę włoskiego stylu do swojego domu, ale nie wiesz, jak to zrobić w sposób subtelny, wyrafinowany i stylowy?
Manufaktura terrazzo stara się ożywić słynną wenecką podłogę lastryko we współczesnym wydaniu. Podłogi terrazzo wyewoluowały ze starożytnych tradycji kamieniarstwa greckiego i rzymskiego, i mają natychmiastowo rozpoznawalny, charakterystyczny wygląd .
W XXI wieku posadzki z weneckiego lastryka szczególnie w odnowionym stylu Art Deco odzyskały należne im względy, w szczególności za swój naturalnie dekoracyjny charakter.

Podłogi lastryko. Co w nich takiego wspaniałego?
Terrazzo jest jednym z najtrwalszych istniejących materiałów podłogowych i można go łatwo odnawiać dzięki diamentowej obróbce ściernej powierzchni posadzki.
Jestem rzemieślnikiem zajmującymi się wylewaniem podłóg i budową schodów lastryko oraz naprawami także innych posadzek cementowo-kamiennych,
mogę Państwu pomóc, przedstawiając zalecenia dotyczące wykonania, renowacji, czyszczenia, polerowania i pielęgnacji posadzek
kamiennych i terrazzo.
Właściwa naprawa i odpowiednia konserwacja tradycyjnego terrazzo zapewnia długą żywotność podłogi przy niskich kosztach utrzymania.
Będąc właścicielem domu chcesz w nim zainstalować najbardziej stylowe i trwałe materiały. Lastryko betonowe jako wykończenie ścian i podłóg
wprowadzą do wnętrza odrobinę oryginalności, oraz surowej ascezy jeśli użyjesz barw ziemistych lub południowego słońca dzięki ciepłym, ceglanym pastelom.
Uzyskane w ten sposób kolory, wzory i struktury utworzą odpowiednie tło do wyeksponowania ciekawych detali wyposażenia domu czy też zupełnie zwykłych mebli.
Najlepsze w lastryko jest to, że przetrwa lata, a dodatkowo materiał ten, właściwie wykonany, jest niezwykle ekskluzywny,
bez wysiłku emanuje bogactwem i luksusem, czyni go to szlenie atrakcyjnym.
Główne zalety podłóg z lastryko
- Podniesienie estetyki wnętrza
- Intrygujący wygląd
- Wytrzymałość na zużycie
Lastryko to świetny materiał na podłogi z wielu różnych powodów. Chciałbym tylko podkreślić trzy najważniejsze powody.
Po pierwsze, estetyczny wygląd w różnych wariantach kolorystycznych i wzorach.
Po drugie, lastryko jest łatwe do czyszczenia - wystarczy zamieść lub zmyć mopem, by cieszyć się nim przez lata
Jest także odporne na pleśnie i grzyby oraz inne drobnoustroje, dzięki zasadowemu odczynowi nie musisz się martwić o żadne z tych
niedogodności.
Po trzecie, ten materiał jest niesamowicie wytrzymały niezależnie od natężenia ruchu
Jedyna słabość terrazzo- koszt podłogi
Koszty materiałów posadzkowych na lastryko będą się znacznie różnić w zależności od rodzaju planowanego do użycia kruszywa.
Grysy potocznie zwane "białą marianną" są stosunkowo tanie, jednak jest to kruszywo pospolite w wyglądzie,
o wielu odcieniach kolorystycznych od bieli przez krem, róż aż po szarości.
Kruszywa zagraniczne w czystej, selekcjonowanej barwie są już droższe, czasami ich cena dochodzi do 5/7 złotych za kilogram.
Tak więc budując podłogi z materiałów importowanych i używając np. włoskie grysy marmurowe, wylanie lastryko będzie dość kosztowne.
Pomijając materiały z importu mamy w Polsce szeroką gamę kolorystyczna wapieni, granitów, serpentynitów i bazaltów, które również nadają sie jako kruszywo dekoracyjne do podłóg terrazzo.
Usługi lastrykarskie
Terrazzo zdecydowanie nie jest projektem dla majsterkowiczów!
Tak, instalacja podłogi lastrykowej jest droga i kosztuje wiecej niż 500 czy 800 złotych za metr kwadratowy, ale ponieważ jest to naprawde ciężka i skomplikowana praca, to tylko doświadczony oraz odpowiednio wyposażony instalator może się jej podjać i z sukcesem zakończyć. Nie chodzi tylko o to, aby wiedzieć, jak wymieszać i wylać podłogę, ponieważ proces składa się z kilku ważnych elementów:
- Przygotowanie podłoża
- Sporządzenie receptury (właściwa proporcja odpowiednich materiałów)
- Aplikacja (wylanie terrazzo)
- Pielęgnacja posadzki
- Szlif zgrubny i grouting
- Szlifowanie, honowanie, polerowanie
- Impregnacja (sealing)
Te składowe mają kluczowe znaczenie dla pomyślnej finalizacji instalacji terrazzo.
Dlaczego lastryko jest dobrym materiałem na podłogi?
No właśnie, dlaczego?