Terrazzo odrobina włoskiego stylu. Zalety podłóg lastryko

Czy chciałeś dodać odrobinę włoskiego stylu do swojego domu, ale nie wiesz, jak to zrobić w sposób subtelny, wyrafinowany i stylowy?

Manufaktura terrazzo stara się ożywić słynną wenecką podłogę lastryko we współczesnym wydaniu. Podłogi terrazzo wyewoluowały ze starożytnych tradycji kamieniarstwa greckiego i rzymskiego, i mają natychmiastowo rozpoznawalny, charakterystyczny wygląd .

W XXI wieku posadzki z weneckiego lastryka szczególnie w odnowionym stylu Art Deco odzyskały należne im względy, w szczególności za swój naturalnie dekoracyjny charakter.

lastryko- zasiew kamienia

Podłogi lastryko. Co w nich takiego wspaniałego?

Terrazzo jest jednym z najtrwalszych istniejących materiałów podłogowych i można go łatwo odnawiać dzięki diamentowej obróbce ściernej powierzchni posadzki.

Jestem rzemieślnikiem zajmującymi się wylewaniem podłóg i budową schodów lastryko oraz naprawami także innych posadzek cementowo-kamiennych, mogę Państwu pomóc, przedstawiając zalecenia dotyczące wykonania, renowacji, czyszczenia, polerowania i pielęgnacji posadzek kamiennych i terrazzo.
Właściwa naprawa i odpowiednia konserwacja tradycyjnego terrazzo zapewnia długą żywotność podłogi przy niskich kosztach utrzymania.

Będąc właścicielem domu chcesz w nim zainstalować najbardziej stylowe i trwałe materiały. Lastryko betonowe jako wykończenie ścian i podłóg wprowadzą do wnętrza odrobinę oryginalności, oraz surowej ascezy jeśli użyjesz barw ziemistych lub południowego słońca dzięki ciepłym, ceglanym pastelom. Uzyskane w ten sposób kolory, wzory i struktury utworzą odpowiednie tło do wyeksponowania ciekawych detali wyposażenia domu czy też zupełnie zwykłych mebli.
Najlepsze w lastryko jest to, że przetrwa lata, a dodatkowo materiał ten, właściwie wykonany, jest niezwykle ekskluzywny, bez wysiłku emanuje bogactwem i luksusem, czyni go to szlenie atrakcyjnym.

schody lastryko- odbudowa
Nowo wykonane schody z lastryko

Główne zalety podłóg z lastryko

  • Podniesienie estetyki wnętrza
  • Intrygujący wygląd
  • Wytrzymałość na zużycie

Lastryko to świetny materiał na podłogi z wielu różnych powodów. Chciałbym tylko podkreślić trzy najważniejsze powody. Po pierwsze, estetyczny wygląd w różnych wariantach kolorystycznych i wzorach.
Po drugie, lastryko jest łatwe do czyszczenia - wystarczy zamieść lub zmyć mopem, by cieszyć się nim przez lata Jest także odporne na pleśnie i grzyby oraz inne drobnoustroje, dzięki zasadowemu odczynowi nie musisz się martwić o żadne z tych niedogodności.
Po trzecie, ten materiał jest niesamowicie wytrzymały niezależnie od natężenia ruchu

Jedyna słabość terrazzo- koszt podłogi

Koszty materiałów posadzkowych na lastryko będą się znacznie różnić w zależności od rodzaju planowanego do użycia kruszywa. Grysy potocznie zwane "białą marianną" są stosunkowo tanie, jednak jest to kruszywo pospolite w wyglądzie, o wielu odcieniach kolorystycznych od bieli przez krem, róż aż po szarości.
Kruszywa zagraniczne w czystej, selekcjonowanej barwie są już droższe, czasami ich cena dochodzi do 5/7 złotych za kilogram. Tak więc budując podłogi z materiałów importowanych i używając np. włoskie grysy marmurowe, wylanie lastryko będzie dość kosztowne.

Pomijając materiały z importu mamy w Polsce szeroką gamę kolorystyczna wapieni, granitów, serpentynitów i bazaltów, które również nadają sie jako kruszywo dekoracyjne do podłóg terrazzo.

schody lastryko- odbudowa
www.renowacja-lastryko.pl
Usługi lastrykarskie

Terrazzo zdecydowanie nie jest projektem dla majsterkowiczów!

Tak, instalacja podłogi lastrykowej jest droga i kosztuje wiecej niż 500 czy 800 złotych za metr kwadratowy, ale ponieważ jest to naprawde ciężka i skomplikowana praca, to tylko doświadczony oraz odpowiednio wyposażony instalator może się jej podjać i z sukcesem zakończyć. Nie chodzi tylko o to, aby wiedzieć, jak wymieszać i wylać podłogę, ponieważ proces składa się z kilku ważnych elementów:

  • Przygotowanie podłoża
  • Sporządzenie receptury (właściwa proporcja odpowiednich materiałów)
  • Aplikacja (wylanie terrazzo)
  • Pielęgnacja posadzki
  • Szlif zgrubny i grouting
  • Szlifowanie, honowanie, polerowanie
  • Impregnacja (sealing)

Te składowe mają kluczowe znaczenie dla pomyślnej finalizacji instalacji terrazzo.

Dlaczego lastryko jest dobrym materiałem na podłogi?

No właśnie, dlaczego?